Vysílání za protektorátu
Po okupaci Československa a vytvoření Protektorátu Čechy a Morava v roce 1939 byl rozhlas sloučen s německým protektorátním vysíláním do skupiny Sendegruppe Böhmen und Mähren.
František Kocourek popisuje přehlídku wehrmachtu na Václavském náměstí
Stejně jako československý film, i rozhlas, přejmenován na Rozhlas Čechy-Morava, podléhal pod německé ministerstvo propagandy vedené Josephem Goebbelsem. Pracovníci židovského původu museli odejít, další byli nuceni podřídit se taktovce říšské propagandy.
Zdaleka ne všichni se ale chtěli podřídit a některé to stálo život. První obětí z řad pracovníků rozhlasu byl slovenský redaktor zpravodajského oddělení Pavol Donner. Dne 15. března 1939, v první den okupace, skočil z okna.
I další redaktoři projevovali nesouhlas s nacistickou okupací. Přímo v živém vysílání si to dovolil František Kocourek, a to pomocí mystifikace v dnes již legendární reportáži z přehlídky německé branné moci na Václavském náměstí 19. března 1939. Reportér předstíral neznalost němčiny, naivitu a šifroval své skutečné smýšlení o dané situaci do umně vytvořených vět.
„Je to všechno trochu jako sen. Kdo z nás byl by si pomyslil, že uvidíme takovou přehlídku v Praze na Václavském náměstí ještě před týdnem, ještě v neděli, týden před touto nedělí. Dovolte, abych se zmínil o podrobnosti čistě nevojenské. Odkudsi zdaleka přiletěla nad Prahu také velká černá vrána, která se spustila a plachtila od Muzea dolů k Můstku. Divila se asi tomu obrazu, který viděla pod sebou.“
Poté, co František Kocourek dále odmítl pracovat pod nacistickou diktaturou, dával naději lidem na veřejných přednáškách, kdy opět takticky naznačoval pravý smysl svých slov. Za tuto svou činnost byl nakonec v červnu 1941 zatčen a deportován do Osvětimi, kde v květnu 1942 zemřel.
Od začátku okupace na rozhlas dohlížel vrchní cenzor SS-Hauptsturmführer Wolfram von Wolmar, který jím byl do roku 1943, kdy byl z této funkce odvolán. Poté získal moc nad rozhlasem ministr školství a národní osvěty Emanuel Moravec - bývalý legionář, vlastenec, odpůrce Mnichovské dohody a kolaborant. Moravec cenzuroval nejen pořady novinářů, ale i projevy prezidenta Emila Háchy či členů vlády. Rovněž se v rozhlase vysílaly dvakrát týdně Moravcovy komentáře, ve kterých šířil nacistickou ideologii.
Vysílání do zahraničí na krátkých vlnách bylo omezeno na dvouhodinové vysílání v češtině. V průběhu 2. světové války se vysílalo na české území z Moskvy, Washingtonu a Londýna, kde sídlila československá exilová vláda. Poslech tohoto vysílání v Protektorátu Čechy a Morava byl stíhán vysokými tresty. Na rádiích tak musel být povinně zavěšen varovný štítek s nápisem „Pamatuj, že poslouchání zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí nebo i smrtí!“.