Jak rozhlas pomáhal soukromým rádiím
21. března 1990 se narodil společný projekt Československého rozhlasu a francouzské stanice Europe 2, který odstartoval dobu komerčních rádií.
Je vám ten název povědomý? Nepletete se, opravdu tak vzniklo dnešní rádio Evropa 2. Na svět mu pomohl Československý rozhlas, který si chtěl založit konkurenci a ukázat, že podporuje vysílání pro mladé posluchače.
Europe 2 začala vysílat 21. března 1990 na pražské frekvenci 88,2 MHz. Nešlo o nic jiného, než o přebírané francouzské vysílání, které běželo přes satelit s francouzskými moderátory a francouzskou reklamou. Ještě totiž neexistoval způsob, jak toto vysílání přerušovat českými vstupy nebo alespoň znělkami.
Nápad, že by Československý rozhlas něco takového mohl dělat, se urodil v hlavě tehdejšího ústředního ředitele Karla Starého. Bylo to pravděpodobně jeho nejviditelnější rozhodnutí, víc jich ani stihnout nemohl, protože ve funkci pobyl jenom 53 dnů (od 6. prosince 1989 do 28. ledna 1990).
Krátce předtím, než se Karel Starý poroučel z křesla ústředního ředitele, podepsal písemnou dohodu se šéfem francouzské soukromé rozhlasové stanice Europe 2 Martinem Brisacem. Bylo to rozhodnutí na hranici zákona, protože tehdejší legislativa soukromé vysílání neznala a vláda s tímto krokem nesouhlasila. Ale to bylo také všechno, co udělala. Proti nové stanici nikdo nezasáhl, nikdo ji neodpojoval a nikdo ji nepokutoval. V dynamické porevoluční době měli všichni jiné starosti.
„Cílem této dohody mělo být vytvoření rádia pro mladé ve spolupráci padesát ku padesáti mezi oběma subjekty, Československým rozhlasem a francouzskou stanicí Europe 2,“ vzpomínal později ředitel Evropy 2 Michel Fleischmann. Projekt ale nevyšel tak, jak si obě strany představovaly: „Bohužel, či možná naštěstí, historie to bude popisovat, jak bude chtít, se změnami ředitelů Československého rozhlasu naše dohoda přestávala mít své opodstatnění. Nebyla vůle rozhlasu zřídit tuto společnou stanici,“ podotkl Fleischmann.
Ten byl tehdy jediným českým zaměstnancem Europe 2 a koncem roku 1990 začal sám namlouvat první znělky, které do vysílání vkládalo nově přivezené zařízení z Francie. Mezitím však sílily tlaky, aby Československý rozhlas z této spolupráce vycouval. Začátkem roku 1991 dohoda skutečně padla a Europe 2 pokračovala na vlastní pěst. Na jaře 1991 dostala oficiální licenci k experimentálnímu vysílání.
Plnohodnotné české vysílání Evropy 2 začalo 10. června 1991. Nastoupili do něj i lidé z rozhlasu – například Jiří Hrabák, který dnes řídí jiné soukromé rádio, Impuls.