Tenkrát v Rozhlase

Nalaďte se na vlnu historie rozhlasového vysílání a připomeňte si s námi významné události světových dějin.

Jak se dělá vysílání

Podívejte se, jak to u nás vypadá. Netradiční interaktivní formou si můžete prohlédnout naše studio, střižnu a mnoho dalších míst.

Předchozí Další

Vysílání v terénu

Zavřít
Velký přenosový vůz

Základna pro přenosy v terénu. Do vozu jsou od poskytovatele internetových služeb přivedeny datové a zvukové linky pro přímé spojení s přepojovačem ve vysílacím domě (např. v Praze).

Velké přijímací antény

Antény slouží ke komunikaci s malým přenosovým vozem. Mohou být připevněny na voze nebo dle potřeby v místě, které je pro sílu signálu nejvhodnější.

Redaktorka s hosty ve stanu

Pokud probíhají vstupy po celý den, je nutné, aby byli redaktor, hosté, zvukař a technika chráněni před rozmary počasí. Stan je zde jakýmsi improvizovaným studiem.

Zvukař a mixpult

Zvukař se stará o zvuk improvizovaného studia. Pomocí mixpultu reguluje úrovně hlasitosti mluvčích, snaží se eliminovat ruchy okolí.

Reproduktor ve stanu a hodiny

V něm hraje rozhlasové vysílání. Redaktor i hosté tak slyší, kdy jsou ve vysílání a kdy je písnička či jiný vstup do vysílání. Rádiem řízené hodiny ukazují přesný čas, který je v rozhlase nezbytnost - vše do sebe musí přesně zapadat.

Mikrofon na stole, červené světlo

Každý host i redaktor mají svůj mikrofon. Zde ve venkovním prostředí se používá mikrofon s větrnou ochranou mikrofonu (windschutz). Když jde vysílání do éteru, rozsvítí se červené světlo.

Kameraman s technikou

Některé rozhlasové přenosy jsou přenášeny online na internet jako videopřenosy. Z kamery je vyveden signál do notebooku, z něhož se přenos streamuje na internet přes datovou linku z vozu. Do kamery bývá připojen zvuk z vysílání, ale někdy kvůli autentičnosti je snímán přímý zvuk. Účastníci si pak musí dávat pozor na jazyk, neboť vše je slyšet online.

Řidič

Nejen řídí přenosový vůz, je zodpovědný i za polohu a stabilitu vozu, obsluhuje mechanické svíjení bubnů kabelů a pomáhá při ostatních činnostech spojených s přenosem.

Zvukař ve voze

Zajišťuje finální smíchání zvuku, které odbavuje do vysílacího pracoviště. Komunikuje se zvukařem ve stanu, s redaktorem i se zvukařem ve studiu

89+1 odhalení

Nejstarší rozhlasová hra, první přímý přenos přes Atlantik nebo vysílání za protektorátu. To i mnohem více v našich perličkách z vysílání.

O projektu

Zavřít