Tenkrát v Rozhlase

Nalaďte se na vlnu historie rozhlasového vysílání a připomeňte si s námi významné události světových dějin.

Jak se dělá vysílání

Podívejte se, jak to u nás vypadá. Netradiční interaktivní formou si můžete prohlédnout naše studio, střižnu a mnoho dalších míst.

Předchozí Další
Zprávařka konzultuje s redaktorem příspěvek

Zprávař připravuje příspěvky do vysílání a upravuje si je tzv. "do pusy". Zprávy vysílá každou půlhodinu, v ranní špičce každou čtvrthodinu.

Redaktorka běží do jednoho z vysílacích studií

Redaktor musí co nejrychleji reagovat na nenadálé situace a zprávu musí připravit i v rámci několika minut. Musí mít dávku výmluvnosti, asertivity i drzosti, aby se k informaci dostal.

Redaktoři zpráv

Musí co nejrychleji a nejpružněji reagovat na nenadálé situace, vědí, komu zavolat. Redaktor tak musí mít dávku výmluvnosti, asertivity i drzosti, aby se k informaci co nejrychleji dostal. Zprávu musí připravit v co nejkratší době, do dalších vstupů pak zjišťují další podrobnosti, jsou ve spojení s regionálními redaktory.

Produkční

Produkční zastává v newsroomu několik rolí, je podporou pro zprávaře, kterým pomáhá získat cenné informace, například v podobě telefonického spojení s ministrem/vysokým manažerem či jinou vlivnou osobou. Jeden je v newsroomu a jeden sedí se zvukařem v technickém studiu. Dále je "spojkou" mezi moderátorem, zvukařem a editorem. Produkční je také jakýmsi "strážným andělem" pro hosty, kteří do rádia přijdou na rozhovor.

Sportovní redaktor

V newsroomu jsou při denním vysílání dva sportovní redaktoři, kteří jsou dále v kontaktu s regionálními redaktory a externími spolupracovníky. Při větších sportovních událostech je pak tým posílen.

Editor vysílání vysvětluje pořadí příspěvků dne

Editor vysílání je především jakýmsi sítem, přes které jdou do vysílání všechny příspěvky i hudba. Skládá je tak, aby bylo vysílání v jednotlivých částech rozmanité.

Moderátorka se připravuje na svou směnu

Moderátor je hlasem stanice. Stejně jako zprávař si podklady od redaktorů upravuje pro svůj projev. Před sebou má nejen mikrofon, ale i obrazovky počítačů, na kterých sleduje aktuální dění.

ON AIR – přechod/pohled do vysílacího studia

Ve vysílacím studiu se střídají moderátoři, kteří informují nejen o aktuálním dění a spojují se s reportéry, ale do studia si také zvou hosty. Věděli jste, že dění ve studiu můžete sledovat přes kameru?

Čas ve světových metropolích

Hodin je v newsroomu několik, uvádějí aktuální čas ve světových metropolích, ve kterých má Českých rozhlas i své zahraniční reportéry. Ti se do vysílání hlásí podle časového posunu.

Mobilní aplikace a web

Poslechové a zpravodajské aplikace pro operační systémy Android, iOS a Windows Phone. Pro uživatele všech operačních systémů je k dispozici mobilní web rozhlasu se zpravodajstvím a s možností poslechu všech stanic na adrese m.rozhlas.cz

Český rozhlas na www.rozhlas.cz

Na webových stránkách Českého rozhlasu www.rozhlas.cz najdete aktuální vysílání všech stanic ČRo, zprávy aktualizované 24 h denně, poslechnout si můžete pořady v iRadiu či si přečíst články našich zpravodajů.

89+1 odhalení

Nejstarší rozhlasová hra, první přímý přenos přes Atlantik nebo vysílání za protektorátu. To i mnohem více v našich perličkách z vysílání.

O projektu

Zavřít